A1
Oceń post

2023-06-27

Blog

Gniazda montażowe – charakterystyka produktów

Oceń post

Znaki drogowe są nieodzowną częścią infrastruktury drogowej w mieście i przy drogach szybkiego ruchu. Pomagają kierowcom poruszać się bezpiecznie i efektywnie, obierać odpowiednie trasy, zjeżdżać z autostrad we właściwych miejscach. Mają one za zadanie kierować, informować i ostrzegać o potencjalnych niebezpieczeństwach.

Niestety, znaki drogowe są często narażone na uszkodzenia, które mogą wynikać zarówno z czynników atmosferycznych, jak i z działań człowieka czy pojazdów wielkogabarytowych niemieszczących się w standardowych przejazdach. Dlatego właśnie gniazda montażowe odgrywają tak ważną rolę w mocowaniu znaków, służąc nie tylko ich stabilizowaniu, ale też umożliwiając zmianę ich położenia.

Czym są gniazda montażowe? Definicja producenta

Krajowa Deklaracja Właściwości Użytkowych nr H/2021 określa, że gniazda GM są przeznaczone do stosowania w budownictwie komunikacyjnym w zakresie określonym w pkt 2.2. KOT do montażu słupków stalowych (m.in. słupki znaków drogowych, słupki blokujące i parkingowe, słupki barier i balustrad). Gniazda GM są przeznaczone w szczególności do miejsc, gdzie istnieje potrzeba szybkiego montażu lub demontażu słupków, np. wysepki, skrzyżowania, w miejscach blokujących przejazd pojazdów niegabarytowych lub w miejscach gdzie często dochodzi do niszczenia słupków przez pojazdy itp.

Gniazda montażowe mogą być stosowane w zakresie:

  • dróg publicznych, bez ograniczeń,
  • dróg wewnętrznych, bez ograniczeń,
  • drogowych obiektów inżynierskich, z ograniczeniem do obiektów mostowych i tuneli,
  • lotnisk cywilnych z ograniczeniem do znaków pionowych.

Gniazda montażowe: klucz do trwałości i bezpieczeństwa znaków drogowych

Gniazda montażowe to innowacyjne rozwiązanie służące do mocowania słupków ze znakami drogowymi. W Polsce nie ma wielu firm, które zajmowałyby się projektowaniem i produkowaniem tych elementów – wyjątkiem jest Erplast współpracujący z zarządcami dróg i dostarczający gniazda, tuleje montażowe oraz inne, wykonane zgodnie ze specyfikacją i certyfikowane. Wysoka jakość ich wykończenia ma duży wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drogach, dlatego, że stanowią fundament, na którym opierają się znaki drogowe czy tablice.

Wysoka wytrzymałość – fundamenty stalowe do montażu słupków drogowych

Fundamenty stalowe do montażu słupków drogowych dostępne w ERPLAST, charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Są one odporne na różne warunki pogodowe, co przekłada się na ich długą żywotność. Dodatkowo, dzięki nim wymiana uszkodzonych słupków jest szybka i efektywna, co pozwala na utrzymanie ciągłości ruchu drogowego.

Wybór odpowiednich gniazd montażowych ma kluczowe znaczenie dla utrzymania wysokiego standardu bezpieczeństwa na drogach. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Przede wszystkim na jakość materiałów, z których są wykonane gniazda. Ważne jest, aby były one odporne na różne warunki atmosferyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też ERPLAST oferuje produkty wykonane z materiałów najwyższej jakości.

ERPLAST: gniazda montażowe o ponadprzeciętnej jakości

Wspomniana już certyfikowana jakość to wyznacznik gniazd montażowych ERPLAST. Są one dostępne w dwóch wielkościach – gniazdo montażowe GM 2 i gniazdo montażowe GM 2,5  (do słupków 2 calowych i 2,5 calowych). Zamawiający może mieć jednak inne potrzeby, dlatego istnieje możliwość wykonania przez producenta wersji przystosowanej do niestandardowej średnicy.