A1
5/5

2023-09-12

Blog

Jak chronić osoby pracujące na autostradzie?

5/5

Autostrady to niezwykle ważny – można nawet powiedzieć, że fundamentalny – element infrastruktury drogowej. Umożliwiają szybki przewóz dóbr, pozwalają na wygodne podróżowanie w bardzo dobrym tempie. Jednak dla tych, którzy pracują na tego typu drogach, prędkość rozwijana przez kierowców nie jest błogosławieństwem, a raczej zagrożeniem. Bezpieczeństwo tych pracowników jest kluczowe, aby mogli oni sprawnie, pewnie i komfortowo wykonywać swoje zadania. Na szczęście w erze nowoczesnych technologii dostępne są zaawansowane rozwiązania, które pomagają chronić życie i zdrowie ludzi. Poznaj lepiej poduszki zderzeniowe, osłony TMA i TTMA, a także przekonaj się, jak istotną funkcję pełnią.

Czym są poduszki zderzeniowe i jaką funkcję pełnią?

Poduszki zderzeniowe, zwane również barierami energochłonnymi, pełnią kluczową funkcję w ochronie pracowników autostrad. Ich rolą jest pochłanianie siły uderzenia pojazdu, który mógłby uderzyć w strefę roboczą. Nie tylko zmniejszają szkody spowodowane kolizją, ale także działają jako wizualny wskaźnik, ostrzegając kierowców o pracach na drodze.

Konstrukcja poduszek zderzeniowych

Są one wykonane z trwałych i elastycznych materiałów, które mogą deformować się pod wpływem uderzenia, rozpraszając jego energię i w ten sposób minimalizując szkody. Dzięki temu, poduszki te są nie tylko funkcjonalne, ale także mają długą żywotność i poprawiają poziom bezpieczeństwa nawet latami.

Zastosowanie poduszek zderzeniowych

Poduszki zderzeniowe są idealne do ustawiania na początku i końcu stref roboczych. Zastanawiając się nad ich instalacją, warto zwrócić uwagę na naszą ofertę – Erplast jest jednym z czołowych dostawców tego typu rozwiązań. Dokładna lokalizacja tych poduszek może znacznie wpłynąć na skuteczność ich działania, a my chętnie pomożemy Ci dobrać, a potem umiejscowić poduszki.

Osłony TMA i TTMA – ochrona pracowników ruchu drogowego

TMA (Truck Mounted Attenuator) i TTMA (Trailer Truck Mounted Attenuator) to specjalne urządzenia montowane na tylną część pojazdów, które mają za zadanie chronić pracowników drogowych przed nadjeżdżającymi pojazdami. Ich rola jest nie do przecenienia, zwłaszcza w miejscach o wysokim natężeniu ruchu i wtedy, gdy panują gorsze warunki atmosferyczne. Różnica polega w miejscu montażu – TMA to osłony montowane na pojeździe ciężarowym, a TTMA na przyczepie ciężarowej. Wymaga to adaptacji i zgodności z normami. Urządzenia Erplast mają odpowiednią ocenę techniczną wystawioną w kraju producenta przez akredytowaną jednostkę badawczą uznaną przez UE.

Funkcja osłon TMA i TTMA

Dzięki swojej konstrukcji, osłony TMA i TTMA pochłaniają energię uderzenia nadjeżdżającego pojazdu. W praktyce oznacza to, że w razie kolizji z tyłu pojazdu z osłoną, energia zderzenia zostanie pochłonięta, chroniąc pracowników przed skutkami uderzenia. Jest to niezbędna inwestycja, by uniknąć tragicznych konsekwencji wypadków.

Zastosowanie osłon energochłonnych

Osłony energochłonne są szczególnie użyteczne podczas prowadzenia prac drogowych, gdzie istnieje ryzyko, że pojazd straci kontrolę i uderzy w strefę roboczą. Erplast oferuje osłony TMA i TTMA o różnych specyfikacjach, aby sprostać różnym wymaganiom bezpieczeństwa. Każdy projekt drogowy ma swoje unikalne wyzwania, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie osłony.

Zalety korzystania z osłon zderzeniowych od Erplast

  • Innowacyjność – Erplast, jako ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego, oferuje innowacyjne rozwiązania, które spełniają najnowsze standardy i normy bezpieczeństwa. Osiągnęliśmy to dzięki ciągłemu badaniu i rozwijaniu swoich produktów.
  • Elastyczność – niezależnie od tego, czy potrzebujesz osłony dla ciężarówki o dużej tonażu, czy dla mniejszego pojazdu lub przyczepy, Erplast ma w swojej ofercie produkty, które spełnią Twoje wymagania. Współpracując z różnymi firmami i instytucjami, zdobyliśmy szeroką wiedz, która pozwala nam odpowiadać na różne potrzeby rynkowe.
  • Wsparcie i serwis – oferujemy wszechstronne wsparcie klienta, od doradztwa przed zakupem, po serwis po zakupie. Wiemy, że skuteczność ochrony zależy w dużym stopniu od tego, jak zostaną zamontowane poduszki.

Zalecenia dla pracowników autostrady

Nawet najlepsze poduszki zderzeniowe mogą okazać się niewystarczającą ochroną, jeśli pracujący na autostradzie nie będą przestrzegali ogólnych zasad BHP. Koniecznie zatem należy pamiętać o stosowaniu środków ochrony własnej, ustawianiu odpowiedniego oznakowania stref roboczych w konkretnej odległości, a także uczestnictwie w obowiązkowych szkoleniach.

Nieoceniona rola poduszek i osłon na autostradzie

Ochrona osób pracujących na autostradzie nie jest opcją, ale koniecznością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak poduszki zderzeniowe oraz osłony TMA i TTMA, ryzyko wypadków i obrażeń jest znacznie zredukowane, a komfort pracowników wzrasta. Wybierając produkty od zaufanych dostawców, takich jak Erplast, masz pewność, że korzystasz z najnowszych i najbardziej efektywnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.