A1
5/5

2024-03-14

Blog

Osłony zderzeniowe LTMA – Ochrona dla bezpiecznej pracy

5/5

Odpowiadasz za bezpieczeństwo pracy specjalistów na autostradzie? Zarządzasz drogą, która jest w remoncie? A może sam prowadzisz takie prace w ruchliwych, słabiej oświetlonych miejscach? Bez względu na okoliczności, rozważ poprawę komfortu i ochronę pracowników z wykorzystaniem osłon zderzeniowych. LTMA (Longitudinal Temporary Median Attenuators) są nowoczesnym zabezpieczeniem, które pozwala wykreować bezpieczne środowisko do pracy bez względu na stan infrastruktury drogowej. Poznaj korzyści tego rozwiązania oraz jego najważniejsze cechy.

Co to są osłony zderzeniowe LTMA?

Osłony zderzeniowe LTMA to specjalne urządzenia ochronne, zaprojektowane głównie do redukcji skutków zderzeń na drogach oraz na terenach przemysłowych. Charakteryzują się one elastyczną konstrukcją, zdolną do absorbowania energii w momencie kolizji, co zmniejsza ryzyko obrażeń u osób znajdujących się w ich otoczeniu. Występują w wersji mobilnej, np. lekka osłona zderzeniowa LTMA do montażu na przyczepie pozwala swobodnie przemieszczać ją między różnymi lokalizacjami.

Przyczepa zderzeniowa LTMA ERPLAST

Dlaczego osłony zderzeniowe LTMA są istotne w środowisku pracy?

Praca na drodze, po której poruszają się samochody, nie jest bezpieczna. Często jednak jest niezbędna, gdy trzeba pomalować pasy, naprawić oświetlenie, zamontować znaki drogowe, zreperować barierki i wykonać wiele innych prac związanych z utrzymaniem infrastruktury drogowej. Oto dlaczego przy takich pracach warto uwzględnić osłony zderzeniowe LTMA jako środek ochrony pracowników.

Bezpieczeństwo pracowników

Jednym z głównych powodów, dla których osłony zderzeniowe LTMA są niezbędne w środowisku pracy, jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Chronią one osoby pracujące w pobliżu ruchliwych dróg oraz terenów logistycznych przed skutkami ewentualnych zderzeń, np. wypadków, odprysków spod kół.

Ochrona maszyn i urządzeń

Osłony zderzeniowe LTMA stanowią także ochronę dla maszyn i urządzeń używanych w pracy. Ich zastosowanie pomaga minimalizować ryzyko uszkodzeń sprzętu w przypadku niekontrolowanego zdarzenia drogowego, w tym kraksy i kolizji. Amortyzując siłę uderzenia, uniemożliwiają zniszczenie mienia (potwierdzone i certyfikowane w testach, gdzie pojazd uderza z prędkością do 70 km/h).

Minimalizacja uszkodzeń infrastruktury drogowej

Do stosowania osłon zderzeniowych LTMA warto przekonać się także ze względu na ochronę elementów infrastruktury drogowej.  W ten sposób możliwa jest minimalizacja uszkodzeń infrastruktury drogowej, a co za tym idzie oszczędność w wydatkach na naprawy czy utrzymanie techniczne dróg.  

Zastosowanie osłon zderzeniowych LTMA

Jest wiele sytuacji, w których warto rozważyć zastosowaniem osłony zderzeniowej LTMA. Oto niektóre z okoliczności uzasadniające taką decyzję.

Utrzymanie oraz konserwacja dróg

Osłony zderzeniowe LTMA znajdują zastosowanie przede wszystkim w utrzymaniu i konserwacji dróg. Ich montaż w miejscach szczególnie narażonych na zderzenia może znacznie poprawić bezpieczeństwo zarówno pracowników drogowych, jak i kierowców. Dzieje się to np. dzięki instalacji kamery zamontowanej wstecz na tablicy, wyświetlaczowi w kabinie, opcji nagrywania w pętli czy opcji rozbudowania konstrukcji o tablicę zamykającą U26a.

Na terenach logistycznych i przemysłowych

Ponadto, osłony zderzeniowe LTMA są niezwykle przydatne na terenach logistycznych i przemysłowych, gdzie często występuje duży ruch maszyn i pojazdów. Ich zastosowanie może zapobiec poważnym wypadkom oraz uszkodzeniom sprzętu i infrastruktury.

Cechy osłon zderzeniowych LTMA

Warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną osłon zderzeniowych LTMA, szczególne z parametrami takimi jak rodzaj zasilania, sposób montażu, waga i rozmiary, wyposażenie dodatkowe.

Wytrzymałość i trwałość materiałów

Osłony zderzeniowe LTMA są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które cechuje wytrzymałość i trwałość. Dzięki temu są one w stanie efektywnie pełnić swoją funkcję przez długi czas, nie tracą swoich funkcji nawet w trudnych warunkach środowiskowych.

Prosta instalacja i konserwacja

Kolejną istotną cechą osłon zderzeniowych LTMA jest ich łatwa instalacja i konserwacja. Dzięki temu można szybko i sprawnie zamontować je w miejscach wymagających ochrony oraz regularnie sprawdzać ich stan, zapewniając ciągłość ochrony. Osłony zderzeniowe LTMA od Erplast przystosowane są do montażu na pojazdach do 3,5 tony.

Inwestycja w osłony LTMA – wynajem lub zakup

Warto podkreślić, że osłony zderzeniowe LTMA stanowią ważny element bezpieczeństwa w środowisku pracy, przyczyniając się do ochrony zarówno pracowników, jak i infrastruktury drogowej oraz maszyn i urządzeń. Ich zastosowanie nie tylko minimalizuje ryzyko wypadków i obrażeń u ludzi, ale również przyczynia się do efektywnego utrzymania bezpieczeństwa na terenie zakładów przemysłowych oraz dróg publicznych. Możesz wynająć osłonę LTMA lub zakupić ją na własność. Poznaj ofertę Erplast.