A1
5/5

2023-10-24

Blog

Rola tablic VMS w poprawie bezpieczeństwa na drogach

5/5

Dzisiejsze drogi stają się coraz bardziej zatłoczone, a przepływ ruchu nieustannie rośnie, stawiając przed osobami odpowiedzialnymi za rozwój i zarządzanie infrastrukturą nowe wyzwania. W tym dynamicznym środowisku pojawia się konieczność stosowania nowoczesnych technologii, które pomagają w zarządzaniu ruchem drogowym i przekazują ważne informacje kierowcom w czasie rzeczywistym.

Jednym z takich rozwiązań są tablice VMS, czyli tablice zmiennych komunikatów. Jaka dokładnie jest ich rola? Jak pomagają kierowcom i czy faktycznie pozytywnie wpływają na ich orientację za kierownicą oraz poziom bezpieczeństwa na drogach? Wyjaśniamy!

Czym są tablice VMS?

Odwołując się do naszej oferty, można zdefiniować tablice VMS jako elektroniczne tablice informacyjne, które umożliwiają wyświetlanie dynamicznych komunikatów. Te tablice, znane również jako tablice wielkopowierzchniowe, korzystają z technologii LED i mogą być programowane do wyświetlania różnych wiadomości w zależności od potrzeb (informacji o warunkach drogowych, korkach, opóźnieniach w ruchu, ostrzeżeń o utrudnieniach, danych na temat pogody itd.)

Konstrukcja tych tablic jest wytrzymała, co zapewnia ich długą żywotność oraz odporność na rozmaite czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV. Modularność systemów pozwala na dostosowywanie rozmiaru i funkcji do konkretnych potrzeb, typów dróg oraz sytuacji. Dodatkowo, dzięki zdalnemu sterowaniu, można je łatwo aktualizować.

Jak tablice VMS przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Jesteśmy przekonani o skuteczności tablic wielkopowierzchniowych w informowaniu i ostrzeganiu kierowców. Oto, w jaki sposób wpływają one na bezpieczeństwo na drogach.

  • Aktualne informacje o ruchu drogowym – jednym z głównych celów tablic VMS jest dostarczanie kierowcom aktualnych informacji o sytuacji na drodze. Obejmuje to informacje o wypadkach, pracach drogowych, zatorach czy ograniczeniach prędkości. Taka natychmiastowa komunikacja z kierowcami może znacząco przyczynić się do zmniejszenia chaosu na drodze. Wiele wypadków można uniknąć, jeśli kierowcy będą wcześnie informowani o nadchodzących problemach. Ponadto, możliwość dostosowywania komunikatów w czasie rzeczywistym pozwala reagować na niespodziewane sytuacje.
  • Ostrzeganie przed niebezpiecznymi warunkami – tablice te mogą również informować kierowców o niebezpiecznych warunkach atmosferycznych lub problemach na drodze, takich jak oblodzenie czy mgła. To nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także buduje zaufanie kierowców do systemu zarządzania ruchem. Otrzymując informacje w czasie rzeczywistym, kierowcy mogą odpowiednio dostosować swoją jazdę do panujących warunków.
  • Zastępowanie tradycyjnych znaków drogowych – dzięki dynamicznemu charakterowi komunikatów, tablice VMS mogą tymczasowo zastępować tradycyjne znaki drogowe, dostosowując się do bieżących potrzeb. W ten sposób oszczędzane są środki, które byłyby przeznaczone na stałe znaki. To także pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie przestrzenią drogową.
  • Zmniejszenie ryzyka wypadków – poprzez informowanie kierowców o potencjalnych zagrożeniach z wyprzedzeniem, tablice te przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kolizji i wypadków na drogach. Odpowiednie ostrzeżenie daje kierowcom czas na reakcję, co może uratować życie. Ponadto, kierowcy są bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń i instynktownie jadą ostrożniej.
  • Poprawa przepływu ruchu – dzięki tablicom VMS, kierowcy mogą zaplanować/zmienić swoją trasę na podstawie bieżących informacji, co może pomóc w uniknięciu zatorów i zwiększyć płynność ruchu. To z kolei przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, a także zmniejszenia emisji CO2 z powodu mniejszych korków.

Wykorzystanie technologii LED w infrastrukturze drogowej

Technologia LED stosowana w tablicach VMS jest tym, co decyduje o ich skuteczności. Dzięki jasnym i wyraźnym diodom LED, komunikaty są dobrze widoczne zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, także wtedy gdy panują gorsze warunki pogodowe.

Ponadto tablice te są energooszczędne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i większą trwałość oznaczeń. Diodami LED można sterować indywidualnie, a to pozwala na tworzenie różnorodnych komunikatów.

Wnioski na temat tablic VMS i ich obecności na polskich drogach

Tablice VMS odgrywają ważną rolę w nowoczesnym zarządzaniu ruchem drogowym. Dzięki możliwości dostarczania aktualnych informacji w czasie rzeczywistym, przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Poprzez ostrzeganie kierowców o potencjalnych zagrożeniach, umożliwiają lepszą organizację ruchu, zmniejszają ryzyko wypadków i zwiększają ogólną świadomość wszystkich uczestników ruchu drogowego. W dobie rosnącego natężenia ruchu, inwestycje w takie technologie stają się nie tylko pożądane, ale wręcz konieczne.