A1
Oceń post

2024-01-02

Blog

Mobilne osłony zderzeniowe – niezbędny element na autostradzie

Oceń post

Bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych, jest priorytetem. Dlatego też każdy aspekt związany z infrastrukturą drogową – oznakowaniem oraz zabezpieczeniem ruchu jest niesłyszanie ważny. Wśród tych elementów istotną rolę odgrywają mobilne osłony zderzeniowe, znane również jako poduszki zderzeniowe. To konstrukcje, które w znaczący sposób przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pracowników zajmujących się szeroko pojętym utrzymaniem dróg. Zobacz, jaka jest funkcja mobilnych osłon zderzeniowych i dlaczego warto zamówić je w ERPLAST.

Poduszka zderzeniowa u26 – co to jest i jak działa?

Poduszka zderzeniowa u26 to specjalistyczne urządzenie zaprojektowane i wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, które odgrywa istotną rolę w zabezpieczaniu pracowników drogowych oraz kierowców (zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu).

Aktualnie obowiązujące przepisy GDDKiA nakazują montaż mobilnych osłon zderzeniowych na tyłach samochodów ciężarowych, których masa wynosi od 8 do 10 ton. Taka regulacja ma zastosowanie w przypadku prac prowadzonych na drogach, gdzie konieczne jest odpowiednie oznakowanie.

Jest kilka różnych funkcji, do jakich zaprojektowane zostały poduszki zderzeniowe u26:

  • służą one jako element informacyjny dla kierowców, sygnalizując im zbliżanie się do strefy prac drogowych. To istotne, aby kierowcy byli świadomi zagrożenia i mogli odpowiednio dostosować swoją prędkość oraz zachowanie na drodze,
  • mają one na celu pochłanianie energii w przypadku ewentualnego zderzenia. Mobilna osłona zderzeniowa jest zbudowana w taki sposób, aby w momencie uderzenia z samochodem, absorbowała energię kinetyczną, co skutkuje zminimalizowaniem potencjalnych obrażeń zarówno dla kierowcy pojazdu jak i pracowników drogowych.

Dlaczego mobilne osłony zderzeniowe są niezbędne na autostradzie?

Autostrady stanowią jedno z najważniejszych i najbardziej intensywnie użytkowanych fragmentów polskiej infrastruktury drogowej. Są miejscem, gdzie rozwijane przez kierowców prędkości są wyższe, a zagrożenie w razie wypadku jest znacznie większe niż na zwykłych drogach z ograniczeniem prędkości. Dlatego właśnie na autostradach, drogach ekspresowych, szybkiego ruchu niezbędne są dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Mobilne osłony zderzeniowe są idealnym rozwiązaniem, gdy chodzi o zabezpieczanie osób użytkujących autostrady i pracujących na nich. Do ich funkcji zalicza się:

  • redukcja ryzyka kolizji i wypadków – kiedy kierowcy poruszają się z dużą prędkością, czas reakcji jest krótszy, a ryzyko wypadku proporcjonalnie większe. Mobilne osłony zderzeniowe stanowią dodatkową barierę ochronną, która pozwala na zminimalizowanie skutków ewentualnych kolizji,
  • zabezpieczenie pracowników drogowych – prace na autostradzie to często bardzo niebezpieczne zadanie. Mobilne osłony zderzeniowe stanowią dodatkową ochronę dla pracowników, którzy wykonują różnego rodzaju prace naprawcze czy konserwacyjne na autostradzie (łatanie dziur w nawierzchni, malowanie pasów, montowanie znaków, barierek, ekranów i wiele innych). Dzięki nim mogą czuć się bezpieczniej i bardziej skoncentrować się na swoich obowiązkach,
  • informowanie kierowców o zagrożeniu – mobilne osłony zderzeniowe pełnią także funkcję informacyjną. Sygnalizują one kierowcom zbliżanie się do strefy prac drogowych, co pozwala na odpowiednie dostosowanie prędkości i zachowania na drodze,
  • minimalizacja skutków zderzenia – w przypadku ewentualnego zderzenia, mobilna osłona zderzeniowa u26 pochłania energię kinetyczną, co skutkuje zmniejszeniem potencjalnych obrażeń zarówno dla kierowcy pojazdu, jak i pracowników drogowych. To zwiększa szanse na przeżycie i zmniejsza powagę potencjalnych obrażeń.

Wynajem lub zakup – elastyczność w dostępie do mobilnych osłon zderzeniowych

ERPLAST nie tylko dostarcza wysokiej jakości mobilne osłony zderzeniowe, ale także oferuje elastyczność w wyborze opcji ich nabycia. Nasi klienci mają możliwość zakupu tych urządzeń, co jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które regularnie prowadzą prace na drogach. Dzięki temu zawsze mogą być pewni, że dysponują niezbędnym wyposażeniem do zapewnienia bezpieczeństwa na placu budowy.

Jednakże, aby sprostać zmieniającym się potrzebom klientów oraz zmiennym warunkom rynkowym, ERPLAST umożliwia także wynajem mobilnych osłon zderzeniowych. To doskonała opcja dla firm, które chcą być elastyczne w zarządzaniu swoim sprzętem i rozkładać wydatki w czasie. Wynajem pozwala na dostosowanie ilości i rodzaju osłon zderzeniowych do konkretnej sytuacji i projektu, bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu i utrzymania tych urządzeń na stałe.

Gdzie zamówić mobilne osłony zderzeniowe? Wybierz ERPLAST

ERPLAST może poszczycić się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży – jesteśmy jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najprężniej działającym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań TMA (Truck Mounted Attenuator), czyli mobilnych osłon zderzeniowych. Od samego początku swojej działalności konsekwentnie dążymy do tworzenia bezpiecznych i wytrzymałych rozwiązań dla infrastruktury drogowej. W swojej ofercie mamy szereg produktów, w tym tablice i znaki drogowe, a także specjalistyczne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak poduszka zderzeniowa u26. Jeśli chcesz, abyśmy wykonali je indywidualnie dla Ciebie, skontaktuj się z nami i przekaż wytyczne dotyczące projektu oraz produkcji.