A1
5/5

2024-01-18

Blog

Tablice VMS zastosowanie i korzyści dla kierowców

5/5

Tablice VMS, czyli tablice zmiennej treści, są coraz częściej spotykane przy drogach szybkiego ruchu, autostradach i drogach ekspresowych na całym świecie. W Polsce też stają się elementem infrastruktury drogowej, ułatwiając klientom nawigowanie w trasie oraz przygotowywanie się na różne sytuacje (np. remonty, wypadki, korki). Tablice wyświetlające komunikaty, informacje, ostrzeżenia i wskazówki kierowcom w czasie rzeczywistym poprawiają nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Poznaj bliżej ich zastosowanie oraz korzyści.

Co to są tablice VMS?

Tablice VMS to wyjątkowe narzędzie w zarządzaniu ruchem drogowym. Są to zazwyczaj duże, elektroniczne panele umieszczone nad lub obok dróg, wyposażone w diodowe wyświetlacze, na których pojawiają się komunikaty lub komunikaty z prostymi grafikami. Te treści mogą być zmieniane w zależności od potrzeb i sytuacji drogowej, co daje możliwość dostarczania kierowcom informacji w czasie rzeczywistym.

Tablice VMS mogą być zarządzane zdalnie przez odpowiednie służby, co umożliwia dostosowanie komunikatów do aktualnych warunków ruchu. Dzięki temu kierowcy otrzymują aktualne i istotne informacje na temat trasy, na jakiej się znajdują.

Zastosowania tablic VMS

  • Informacje o ruchu

Tablice VMS są często wykorzystywane do przekazywania informacji o natężeniu ruchu i ewentualnych opóźnieniach. Kierowcy mogą dowiedzieć się, czy na ich trasie są korki, wypadki drogowe lub prace drogowe, które mogą wpłynąć na czas podróży. Dzięki tym informacjom mogą podjąć decyzje dotyczące trasy i uniknąć potencjalnych problemów.

  • Ostrzeżenia

Tablice VMS służą także do ostrzegania kierowców o niebezpieczeństwach na drodze. Mogą wyświetlać informacje o złych warunkach pogodowych, oblodzeniu, gęstej mgle lub innych zagrożeniach. Ostrzeżenia te pomagają kierowcom zachować ostrożność i dostosować swoją jazdę do panujących warunków.

  • Wskazówki i informacje

Tablice VMS dostarczają również wskazówek i informacji pomocnych w podróży. Mogą informować o najbliższych zjazdach, miejscach postoju, stacjach benzynowych, restauracjach i innych udogodnieniach. Dzięki nim kierowcy mogą lepiej planować swoją podróż czy postoje na trasie.

  • Promocje i reklamy

Tablice VMS mają także zastosowanie w promocjach i reklamach. Często są wykorzystywane do promocji lokalnych wydarzeń, atrakcji turystycznych lub produktów. Dzięki temu kierowcy mogą dowiedzieć się o interesujących eventach, co pozwoli im jeszcze lepiej spędzić wakacje czy zaplanować podróż służbową.

Przeczytaj również: Rola tablic VMS w poprawie bezpieczeństwa na drogach

Korzyści dla kierowców

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie tablice VMS przynoszą kierowcom, jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Dzięki informacjom o ruchu i ostrzeżeniom o niebezpieczeństwach kierowcy są lepiej przygotowani do reakcji na zagrożenie. Mogą zmniejszyć prędkość w przypadku złej pogody lub korków, co pomaga uniknąć wypadków i kolizji. Dzięki temu – paradoksalnie – oszczędzają też czas. Informacje o korkach, pracach drogowych czy wypadkach pozwalają na wybór alternatywnej trasy przejazdu. Dzięki temu można uniknąć długich opóźnień i spędzania godzin w jadącym wolno sznurze aut.

Tablice VMS dostarczają informacji o miejscach postoju, stacjach benzynowych i restauracjach, co pozwala na planowanie przerw w podróży. Kierowcy mogą wybrać dogodne miejsce na odpoczynek lub posiłek, a te są niezwykle istotne, aby zregenerować siły.

Jedna tablica – wiele funkcji i korzyści

Tablice VMS są niezwykle przydatnym narzędziem na drogach i autostradach, bo pełnią funkcję informacyjną oraz ostrzegawczą. Dzięki nim kierowcy są lepiej poinformowani, bezpieczniejsi i mają ułatwione przemieszczanie się oraz planowanie postojów. Jeśli zarządzasz drogą, jesteś odpowiedzialny za koordynowanie prac ekipy remontującej nawierzchnię czy oświetlenie, rozważ zamówienie i założenie nowoczesnej tablicy emitującej komunikaty w czasie rzeczywistym.